خانه / طبیعتگردی / میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران
میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران

پاییز فصل رنگارن شدن جنگل و ریزش برگ هاست.جنگل های شمال ایران هم که جزئی از جنگل های هیرکانی به حساب میاد به دلیل تنوع گیاهی بالا پاییز رنگارنگ و زیبایی داره.اما این همه ی زیبایی های پاییز نیست!

گفتم که تنوع گیاهی جنگل های هیرکانی بالاست و در این تنوع گیاهی،گونه های میوه دار هم جایگاه خودشون را دارن و از بین میوه داران تعدادی ازون ها رو میوه های خوراکی برای انسان تشکیل میدن که تو این مطلب به طور خلاصه اون ها رو معرفی میکنم.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران

 

ولیک سیاه

یکی از فراوان ترین درختان میوه ی جنگلی هست که در نقاط مختلف جنگل های شمال پیدا میشه و همونطور که از اسمش پیداست،رسیده ی این میوه پوست سیاهی داره و داخلش قرمز رنگ هست. قبل از اینکه این میوه برسه قابل خوردن نیست ولی رسیده ش کمی مزه ی ترش و ملس داره و باهاش میتونید دمنوش هم دم کنید یا از دونه هاش مربای خوشمزه ای هم میشه درست کرد.

گفته میشه که ولیک سیاه دارای ویتامین سی هست و به عنوان ملین هم میشه ازش استفاده کرد.خواص زیاد دارویی هم داره که با یه سرچ ساده تو نت میتونید اونارو ببینید اما نمیدونم واقعی هست یا نه. در هر حال خوراکیه و خوشمزه هم هست.

این میوه ی جنگلی رو میشه اطراف اکثر روستاهای شمالی که داخل جنگل هستن رو پیدا کرد.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,ولیک سیاه

ولیک قرمز

ولیک قرمز رو شاید کمتر از ولیک سیاه تو جنگل ها بشه دید. همچنین کاملا از نظر ظاهر و طعم هم متفاوت هستن. این یکی پوست قرمزی داره ولی داخلش کرمی رنگه و مزه ی خاصی هم نداره. بیشتر برای خواص داروییش استفاده میشه و خوردن زیادش هم میگن که خوب نیست.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,ولیک قرمز

ازگیل جنگلی یا کندس

کندوس،کندس یا ازگیل جنگلی و وحشی از اسم های این میوه ی خوشمزه ی جنگلی هست. رسیده ش نرم و قهوه ای رنگ و مزه ی خاص و خوش طعمی داره. زیادی خوردنش کفته میشه یبوست میاره. غیر از استفاده ی خوراکی از این میوه ترشی و شور های خوشمزه ای هم درست میشه. چند سالی هست که غیر از جنگل و روستاها این میوه رو میشه تو میوه فروشی های داخل شهر هم دید.

از نظر فراروانی شاید کمتر از ولیک باشه ولی هر جا که ولیک هست درخت کندوس رو هم میشه پیدا کرد.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,کندوس,ازگیل جنگلی

خرمالو جنگلی

از نظر ظاهری خیلی شبیه خرمالو معمولیه اما با اندازه ای مینیاتوری و بسیار کوچکتر. در طعم هم تفاوت دارن و به نظر من خیلی مزه خاص و خوش طعمی داره.رسیده ی این میوه قهوه ای تیره میشه و خامش هم قابل خوردن نیست.اما میتونید میوه ی نرسیده رو بچینید و تو خونه منتظر رسیدنش بشید. ازین میوه هم شیره ی خوشمزه ای گرفته میشه که شاید بتونید تو بعضی روستاهای شمال سراغش رو بگیرید. اما درخت این نوع خرمالو خیلی سخت تر تو جنگل پیدا میشه.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,خرمالو جنگلی

انار جنگلی

انار وحشی ترش مزه و کوچکتر از انار معمولی هست و تو روستاهای جنگلی در فصل پاییز این انار ها رو جمع میکنن و باهاش رب انار درست میکنن یا دون شده اش رو خشک میکنن و در طول سال در پخت غذا ازش استفاده میکنن.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,انار جنگلی

به جنگلی

مزه و شکل ظاهری این میوه شبیه به بازاریه ولی کوچکتر. درختش هم خیلی تو جاهای خاصی از جنگل پیدا میشه و کم تر از بقیه میوه هاست. بیشتر برای درست کردن مربا یا دمنوش و داروی گیاهی ازین میوه استفاده میکنن.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,به جنگلی

تمشک وحشی

تمشک رو میشه تو همه جای جنگل حتی کنار جاده های جنگلی هم پیدا کرد. رسیده ی تمشک به رنگ سیاه هست و قرمزش ترش مزه. باهاش مربای عالی درست میکنن و برای خوردن هم از بهترین های جنگله.

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران,تمشک وحشی

 

میوه های پاییزی جنگل های شمال ایران

درباره‌ی asadd

همچنین ببینید

ده مورد از ضروریات طبیعتگردی و هایکینگ

ده مورد از ضروریات طبیعتگردی و هایکینگ

ده مورد از ضروریات طبیعتگردی و هایکینگ اگه اهل طبیعتگردی و کوهپیمایی هستید ، و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *