خانه / طبیعتگردی / ابزار طبیعتگردی / چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

کوله پشتی یکی از مهمترین اجزاء هر برنامه کوهنوردی و یا کوله گردی هست و باید در انتخاب اون دقت به خرج داد و از هزینه کردن تو خرید کوله پشتی خوب هم نترسید! چون بارش رو دوش خود شماست و همیشه همراهتون هست و اولین ضرر انتخاب اشتباه اون هم به خودتون میرسه.

برای انتخاب یک کوله پشتی مناسب اول از همه باید بدونید که کوله رو برای چه برنامه ای لازم دارید. به طور مثال کوه نوردی در پیش دارید یا طبیعت گردی به همراه دوستان و یا سفر طولانی مدت. برای هر برنامه ای باید کوله مورد استفاده تو اون برنامه رو انتخاب کرد تا حجم اضافی کوله باعث نشه که بار اضافی همراه خودتون ببرید. تو این مطلب فقط در مورد کوله پشتی سفر و طبیعت و کوهنوردی حرف میزنیم.

یه نکته در مورد کوله پشتی بگم و اونم اینه که ظرفیت و اندازه کوله پشتی رو با لیتر بیان میکنن. به طور مثال میگن این کوله 30 لیتری هستش یا این کوله 50 لیتری.

 

  • از کجا بدونم برای هر برنامه چه کوله پشتی لازمه؟
  • تو خرید کوله پشتی به چه نکاتی باید توجه کنم؟
  • کوله پشتی هم زنانه مردانه داره مگه؟؟
  • کوله پشتی سفر با کوله پشتی کوهنوردی با هم فرق دارن؟

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

از کجا بدونم برای هر برنامه چه کوله پشتی لازمه؟

اول از همه باید بدونید که مدت زمان برنامه ای که میخواید برید چقدره؟ یک روزه تا شب تموم میشه یا قراره شب هم بمونید تو طبیعت یا بیرون از خونه؟ بعد از دونستن این اطلاعات باید به فصل هم توجه کنید! چرا فصل؟ چون در فصل سرما مطمئنا بار بیشتری قراره با خودتون ببرید! پس بعد از دونستن برنامه باید بدونید که چه چیزهایی رو قراره با خودتون حمل کنید. بار به اندازه بردارید تا به مشکل نخورید.

معمولا برای برنامه های یک روزه که تا شب برمیگردید یه کوله 30 لیتری جواب میده و برای برنامه های تا سه شب هم تا 50 لیتری. برای برنامه های بیشتر ازین هم کوله بزرگتر از 50 لیتری بردارید. برای سفر کوله گردی هم سعی کنید از 70 لیتری یا بزرگتر استفاده کنید. البته بازم میگم که همش به مقدار وسایل مورد نیازتون بستگی داره.

اینم بدونید که قرار نیست کل خونه روتو کوله پشتی جمع کنید و ببرید!

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

تو خرید کوله پشتی به چه نکاتی باید توجه کنم؟

در مورد اندازه کوله پشتی که گفتم و لازمه که حتما بهش توجه کنید. اما در مورد جنس و طراحی کوله پشتی به چنتا نکته توجه کنید. یکی اینکه پشتی کوله پشتی از جنس فوم و محکم باشه (مثل شکل) توجه کنید که کوله پشتی شما دارای یک پد در قسمت پشت کمر باشه تا فشار در اون قسمت تقسیم بشه و همچنین بندی که به دور کمر بسته میشه و توسط دو پد از طرفین قسمتی از بار رو بر روی بالای ران شما قرار میده.

تعداد جیب های بیرونی و بندهای اضافی هم مهمه چون میشه کلی وسایل ضروری رو توشون جا داد. کوله پشتیتون باید یه کاور باران هم داشته باشه تا هم از خیس شدن در زیر باران و برف حفظ بشه و هم کوله شما مستقیما کثیف نشه و مجبور نشید که هر دفه بشوریدش!

کوله پشتی هم زنانه مردانه داره مگه؟؟

طراحی کوله پشتی ها بسیار حرفه ای انجام میشه و بر اساس فیزیک بدن زنان و مردان طراحی های متفاوتی هم داره. به همین خاطر کوله پشتی های مخصوص خانوم ها وجود داره که بهتره از اونها استفاده کنند. کوله پشتی مخصوص خانوم ها معمولا در سایز کوچکتری طراحی میشه. ولی در کل استفاده از هر کوله ای که به سایز شما بخوره مانعی نداره.

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

اگه نخوایم خیلی تخصصی بهش نگاه کنیم فرق زیادی ندارن با هم و بیشتر حجم کوله هستش که واسه هر دو گروه بر اساس برنامه ای که در پیش دارن مهمه. اما باید بدونید که بعضی کوله ها فقط یک راه واسه گذاشتن و برداشتن وسایل دارن و اون در بالا قرار داره. بدین صورت که هر چی میخواین بردارین حتی اگه ته کوله هم باشه باید کل بار کوله رو خالی کنین. اما بعضی دیگه کوله ها چنتا زیپ دسترسی تو قسمت های مختلف کوله برای قسمت اصلی دارن که کار رو راحت تر میکنه. برای سفر نوع دومی مناسب تره چون هر وقت خواستین میتونین به هر قسمت از وسایلتون دسترسی پیدا کنین.

چیدن وسایل تو کوله هم خودش ترکیب و روش خاصی داره که بعدا توضیح مید راجع بهش.

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

چطور میتونم کوله پشتی مناسب انتخاب کنم؟

درباره‌ی asadd

همچنین ببینید

چطور طبیعت گردی و کوهنوردی رو شروع کنم؟

چطور طبیعت گردی و کوهنوردی رو شروع کنم؟

چطور طبیعت گردی و کوهنوردی رو شروع کنم؟ اگه شما هم ازون دسته آدم هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *